O projekcie


Home > O projekcie

OPIS PROJEKTU

Nasza szkoła rozpoczyna międzynarodowy projekt  Erasmus+ „Friends across the water”, którego jest koordynatorem.Krajami  partnerskimi są szkoły z Rumunii (Scoala Gimnaziala ELF), Bułgarii (Sredno uchilishte "Petko R. Slaveykov"), Litwy (Lazdiju Motiejaus Gustaicio gimnazja), Portugalii (Agrupamento de Escolas de Vilela), Grecji (9dnioniasmagnhsias), Turcji (FATIH IMAM HATIP ORTAOKULU) oraz Holandii (Mondial College).

Projekt trwał będzie 24 miesiące. Nasz projekt – to troska o przyszłość Europy, w szczególności trudna sytuacja imigrantów oraz umiejętność radzenia sobie z tym problemem przez poszczególne kraje. Zbadamy kwestię migracji, prawa dziecka, połączymy to z celami ONZ i wykorzystania wody oraz opracujemy wspólne wartości europejskie.

Kraje partnerskie zostały wybrane z rozwagą. Turcja będąc najbliżej rozpoczęcia transformacji chce podzielić się muzułmańskim punktem widzenia. Grupa trzech krajów partnerskich takich jak Polska, Bułgaria i Rumunia zmaga się z problemem migracji ekonomicznej, ludzi wyjeżdżających za granicę w celu znalezienia zatrudnienia. Natomiast takie kraje partnerskie jak Holandia, Grecja i Portugalia muszą zmagać się z falą imigracji.  Szkoły różnią się także stopniem doświadczenia w prowadzeniu projektów. I tak  szkoła w Rumunii uczestniczyła w co najmniej trzech projektach, będąc także ich koordynatorem . Portugalia, Litwa, Bułgaria i Holandia także brały udział w projektach Erasmus i innych. Te szkoły partnerskie posiadają bogatą sieć wsparcia, a  sam projekt zyskał eksperckie porady osób, które osobiście pomagały wprowadzać Światowy Program Nauczania w szkołach. Są oni zafascynowani zawartością i zakresem projektu i będą pracować nad projektem w taki sposób, aby zapewnić, że wszystkie cele zostaną zrealizowane a zorganizowane szkolenie okaże się efektywne.

Planując cele projektu rozpoczęliśmy od poproszenia wszystkich partnerów o zbadanie przez nauczycieli i uczniów  jakie są ich główne priorytety - które z nich są najważniejsze? Zdecydowaną odpowiedzią wszystkich krajów partnerskich była troska o przyszłość Europy, w szczególności trudna sytuacja imigrantów oraz umiejętność radzenia sobie z tym problemem przez poszczególne kraje.   Uczniowie w szczególności  chcieli, aby ich głos był słyszalny. Nie chodzi tu o  uczynienie sprawy polityczną, ale o możliwość zbadania problemu, debatowania oraz wniesienia swoich przemyśleń. Jednakże chcieliśmy także zachować  wszystkie dobre elementy z pierwszego wniosku,  jako że są one dla nas istotne, i stąd znalazły się one i w obecnym projekcie. Woda stanowi ważną rolę w procesie migracji, stąd projekt otrzymał tytuł "Przyjaciele poprzez wodę".

 

Cele:

 

Grupy docelowe: